chwilowka

Szczytem roku liturgicznego jest paschalne misterium Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał. Jest to najważniejsze wydarzenie dla każdej osoby wierzącej. Czym niedziela jest w tygodniu, tym Triduum Paschalne jest w ciągu roku. To w tych dniach Chrystus najpełniej objawił swoją miłość do człowieka otwierając nam drogę do życia wiecznego poprzez swoją śmierć na Krzyżu. On stał się dla nas Barankiem Paschalnym, którego krew zmywa nasze winy. Wieczorna liturgia Wielkiego Czwartku stanowi początek Triduum Paschalnego, które zakończy się II Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

Ten Święty Czas rozpoczęliśmy od Mszy Wieczerzy Pańskiej, która była sprawowana w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godzinie 19:00. Liturgii przewodniczył abp Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkły organy i wszystkie dzwonki, które ponownie zabrzmią dopiero w czasie Wigilii Paschalnej w sobotę. W homilii abp Wojciech Ziemba przypomniał nam, jak wielkim darem jest Eucharystia, która będzie trwać aż do końca świata. Ustanowiona została w wieczerniku, który jest zawsze tam, gdzie jest ona sprawowana. Dla diecezji takim wieczernikiem jest katedra. Ksiądz Arcybiskup, nawiązując do obmycia nóg apostołom przez Jezusa, zachęcał do czynienia z miłości do drugiego człowieka nawet małych gestów.

Po zakończonej homilii abp Józef Górzyński dokonał mandatum, czyli obrzędu obmycia nóg 12. mężczyznom. Zgodnie z tradycją gest ten oznacza służbę i miłość Chrystusa, który nie przyszedł aby Mu służono, lecz aby służyć (Mt 20,28). Po zakończonej liturgii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do miejsca adoracji, które powszechnie jest nazywane ciemnicą.

Nasza uwaga podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej skierowana był głównie ku trzem misteriom, z którymi nasze przyszłe życie kapłańskie będzie nierozerwalnie złączone: ustanowieniu Eucharystii, ustanowieniu kapłaństwa oraz Pańskiego przykazania miłości.