chwilowka

Jeszcze zastanawiamy  się nad wielką tajemnicą piątkowej śmierci Jezusa na krzyżu, jeszcze przeżywamy wielkie misteria Wigilii Paschalnej, a już następuje niedzielny poranek. Dzwony wzywają nas na jedną z najradośniejszych Liturgii w roku – Mszę Rezurekcyjną.

 

Chociaż pora bardzo wczesna, całe zgromadzenie z radosną pieśnią na ustach wychodzi ze świątyni i przemierza procesyjny szlak, aby rozgłaszać wielką nowinę – grób jest pusty! Chrystus zmartwychwstał!

Nieco zaskoczeni, może nie do końca przekonani, słuchamy, jak kobiety opowiadają o spotkaniu z aniołami i zastanawiamy się, czy nie biec do grobu jak Piotr z Janem. Może zamyśleni, jak uczniowie idący do Emaus, dopiero podczas łamania chleba rozpoznajemy Jezusa.

Chrystus w swojej wielkiej miłości rozrywa pęta śmierci i pokonuje ją, aby nam otworzyć Bramy Nieba. Ostatecznie to On zwycięża i na najróżniejsze sposoby nas  w tym utwierdza.

Wierni w tym dniu po zakończonej Eucharystii udają się do domów na wspólne, rodzinne śniadanie wielkanocne. Dzielą się poświęconymi dzień wcześniej pokarmami oraz radością z największego dzieła Odkupienia.

Zmartwychwstał Pan! Alleluja!