chwilowka

Kolejny Dzień Wdzięczności – Dzień Otwartych Drzwi w „Hosianum” już za nami. Dzień pełen wrażeń, emocji i wielu atrakcji. Jest on wyrazem podziękowań, które składamy Panu Bogu za nasze seminarium oraz za nowe powołania kapłańskie. Tego dnia dziękujemy również za wszelką pomoc, którą otrzymujemy od naszych Dobroczyńców, zarówno modlitewną jak i materialną. 

Tradycyjnie już rozpoczęliśmy Mszą świętą w naszym kościele seminaryjnym – w tym roku przewodniczył jej ksiądz arcybiskup Józef Górzyński. Przybyłych gości: kapłanów, siostry zakonne, wychowawców, Liturgiczną  Służbę Ołtarza, członków Stowarzyszenia Przyjaciół „Hosianum” oraz naszych Rodaków z Donbasu przywitał ksiądz rektor Paweł Rabczyński. W homilii ks. arcybiskup podkreślił znaczenie formacji młodego człowieka dla dobra Ojczyzny. Na zakończenie liturgii ksiądz arcybiskup podziękował duszpasterzom za zorganizowanie w swoich parafiach grup i przyjazd z nimi. A w tym roku było nas naprawdę dużo – ponad tysiąc osób świętowało wspólnie z nami! Następnie ksiądz wicerektor Bartłomiej Matczak zaprosił wszystkich na zbliżającą się wielkimi krokami Ogólnopolską Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza, która w tym roku jest organizowana w Gietrzwałdzie dnia 13 czerwca. W czasie, gdy dzieci i młodzież przygotowywały się do zawodów, pozostali uczestnicy mogli wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu naszych kleryków. Zabrzmiały nie tylko utwory klasyczne, ale również i współczesne, wszystkie w bardzo interesujących aranżacjach. Kolejnym punktem przygotowanym dla osób niebiorących udziału w zawodach był spektakl „Tobiasz” w wykonaniu agendy teatralnej naszego seminarium. Ukoronowaniem Dnia Wdzięczności było nabożeństwo majowe, po którym odbył się koncert zespołu „Soli Deo Gloria”. Występ obfitował w wiele nie tylko radosnych momentów, ale też wzruszających. Lider zespołu Paweł Grzesiak podziękował i złożył życzenia diakonowi Marcinowi Kucińskiemu, który przez 6 lat ubogacał występy zespołu nie tylko swoim śpiewem, ale również piękną grą na skrzypcach.

Przenieśmy się teraz do świata sportu. Podobnie jak w ubiegłych latach największym zainteresowaniem cieszyły się rozgrywki piłkarskie. Setki młodych zawodników zmierzyło się ze sobą w trzech kategoriach wiekowych. Puchar Rektora w kategoriach szkół podstawowych i szkół ponadgimnazjalnych zdobyli ministranci z parafii pw. św. Brata Alberta w Szczytnie, zaś w kategorii szkół gimnazjalnych najlepsza okazała się drużyna z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Korszach. W turnieju tenisa stołowego w kategorii szkół podstawowych tytuł najlepszego zawodnika wywalczył Juliusz Zienkiewicz z parafii pw. św. Antoniego w Braniewie, w kategorii szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zwyciężył Szymon Podbyćko z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie. Dużym zainteresowaniem cieszył się również e-sport. Zorganizowany został już IV Turniej Mistrza Kierownicy w grze Need For Speed: Underground 2. Wzięło w nim udział 60 uczestników, a spośród nich najlepszym okazał się być Michał Madejski z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Olsztynie.

W międzyczasie odbywały się również podchody „Ścieżka warmińskiego ministranta”. Chętni mogli spróbować jazdy na koniu, a zgłodniali zjeść naszą słynną kiełbasę z grilla „hozjankę” oraz watę cukrową. Sporym zainteresowaniem cieszyły się również animacje prowadzone przez naszych wodzirejów: Łukasza Brudzeńskiego i Mateusza Pstrągowskiego.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Dnia Wdzięczności. Bardzo nas cieszy zwiększająca się z roku na rok liczba chętnych, którzy chcą razem z nami dziękować Bogu za nasze seminarium. To dla Was i dzięki Wam chcemy to wszystko organizować. Nie pozostaje mi nic innego, jak powiedzieć tylko - Zapraszamy za rok!