chwilowka

"Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!"- tymi słowami 11 listopada 2015 roku zwracaliśmy się do Boga, dziękując Mu za niepodległość naszej Ojczyzny i prosząc o jej wierność Bogu i Kościołowi. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zgromadziliśmy się w olsztyńskiej współkatedrze św. Jakuba, by o godzinie 12.00 uczestniczyć w Najświętszej Ofierze. Uroczystej liturgii przewodniczył Arcybiskup Józef Górzyński, a homilię wygłosił Arcybiskup Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński.

 

W swoim słowie Arcybiskup Wojciech odwołał się do poezji patriotycznej, wskazał na trudną polską historię, ale i nowe wyzwania, którym jako Polacy musimy stawić czoła. Są nimi pokój na świecie, bezpieczeństwo Ojczyzny, troska o zachowanie polskiej tożsamości połączona z szacunkiem dla innych kultur i narodów. Ksiądz Arcybiskup wezwał także do modlitwy i starań o to, aby Polska była dumna ze swoich chrześcijańskich korzeni. W liturgii uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe szkół i innych środowisk oraz władze lokalne.

Po Mszy świętej uczestnicy nabożeństwa udali się w pochodzie na Plac Solidarności, by tam złożyć kwiaty i oddać cześć wszystkim bohaterom walki o niepodległość naszej Ojczyzny. Módlmy się o wieczną nagrodę dla tych, którzy zginęli w walce o wolność Polski i innych narodów. Prośmy o to, aby Polacy byli zawsze dumni z tego, że są częścią dziedzictwa jedynego, powszechnego Kościoła.