chwilowka

Sport to nieodłączny element seminaryjnej codzienności, nie tylko w Hosianum, ale też w wielu innych seminariach. Dzięki temu powstało wiele inicjatyw, mających umożliwić konkurowanie międzyseminaryjne, również na płaszczyźnie sportowej. Takim turniejem są między innymi Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Piłce Siatkowej. 

W ramach wspomnianych rozgrywek 10 marca 2016 roku odwiedziliśmy Pelplin,  gdzie rozegraliśmy mecz z klerykami tamtejszego seminarium. Choć wynik 3:0 dla naszej drużyny może wskazywać na brak widowiskowej gry, to jednak w całym meczu było sporo emocji, zmiany sytuacji na boisku i kilka bardzo efektownych wymian. Wygrana sprawiła, że utrzymujemy się w walce o udział w majowych finałach, które rozegrane zostaną w Radomiu.

Poza meczem, taki wyjazd to wspaniała okazja, by przyjrzeć się funkcjonowaniu innych wspólnot seminaryjnych, poznać nowych ludzi, którzy podobnie jak my formują się do bycia księżmi, a także zwiedzić obiekty seminarium. My mieliśmy dodatkowo okazję uczestniczyć wraz z całą wspólnotą seminaryjną we Mszy Świętej w pelplińskiej katedrze i modlić się o nowe powołania  kapłańskie.

Sport, taki jak siatkówka, wymaga współpracy całej drużyny, dlatego jest dla nas świetną okazją do nauki współdziałania w grupie.  Ponadto uprawianie sportu  buduje w nas dyscyplinę i uczy cierpliwości i wytrwałości, co w przyszłości może procentować w naszej pracy duszpasterskiej.