chwilowka

W czwartkowe przedpołudnie udaliśmy się do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie na jedną z najbardziej uroczystych celebracji w ciągu całego roku liturgicznego – Mszę Krzyżma. Przewodniczył jej Ksiądz Arcybiskup Wojciech Ziemba, ale byli również obecni Księża Arcybiskupi: Józef Górzyński i Edmund Piszcz oraz Ksiądz Biskup Julian Wojtkowski. Tego dnia licznie zgromadzeni księża naszej archidiecezji odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, a także zostały poświęcone oleje, których duchowni używają w sprawowaniu niektórych sakramentów.

Przed Mszą świętą życzenia w imieniu prezbiterium warmińskiego złożył Ksiądz Rektor Paweł Rabczyński, następnie uczynili to alumni naszego seminarium, a także przedstawiciele Liturgicznej Służby Ołtarza – ministranci z Bartoszyc. Arcybiskup Wojciech Ziemba w homilii podkreślał, że jest to nie tylko dzień podziękowań za dar kapłaństwa, lecz również czas weryfikacji otrzymanych talentów przed Chrystusem. Zwrócił się także do tłumnie zgromadzonej Służby Liturgicznej, dziękując im za ich posługę oraz prosząc o nowe powołania do służby Bogu.

W trakcie Eucharystii Arcybiskup Józef Górzyński pobłogosławił olej chorych, który jest używany podczas sakramentu namaszczenia chorych, oraz poświęcił Krzyżmo służące do udzielania sakramentu chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich, do sakry biskupiej, oraz przy poświęceniu kościoła i ołtarza.