chwilowka

16 listopada nasze seminarium odwiedził wyjątkowy gość – o. Marcin Perfikowski ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki popularnie nazywanych Ojcami Białymi, ze względu na noszone przez nich habity. Zakon powstał z inicjatywy arcybiskupa Algieru, późniejszego kardynała Karola Lavigerie. Przybył on do Algieru w 1867 roku. Przejęty panującą tam trudną sytuacją mieszkańców nie żałował, że musiał opuścić swoją diecezję w Nancy we Francji. Jak sam później stwierdził, przyświecał mu wzór Abrahama, który usłyszał słowa: „Opuść swój kraj rodzinny i udaj się do ziemi, którą Ci wskażę”.

Ojciec Marcin opowiedział nam o tym, jak odkrył swoje powołanie. Zanim wstąpił do Ojców Białych przez dwa lata był klerykiem „Hosianum”, jednak po rekolekcjach, które prowadził jeden z misjonarzy, postanowił poświęcić się pracy misyjnej i przeszedł do zgromadzenia. Opowiadał nam o tym, jak wygląda życie w Mozambiku, gdzie pracował jako wikariusz. Poznaliśmy chociaż w minimalnym stopniu religijność czy zwyczaje tamtejszej ludności. Podzielił się z nami trudnościami pracy w jego parafii, która jest wielkości całej naszej archidiecezji, co dla nas jest niewyobrażalne. Mogliśmy zobaczyć zdjęcia z procesji Bożego Ciała, czy wizyty biskupa, co jeszcze bardziej pozwoliło nam poznać klimat Kościoła w Afryce.

Ogromnie cieszymy się z wizyty Ojca Marcina w naszym seminarium. Zafascynował nas swoją opowieścią i kto wie, może ktoś z nas kiedyś również uda się na misje. Takie spotkania zawsze ubogacają, burzą stereotypy, otwierają na coś nowego. Módlmy się za wszystkich misjonarzy, których posługa jest bardzo ciężka, ale również bardzo potrzebna dla budowania Królestwa Bożego już tu na ziemi.