chwilowka

 

Budynek Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej znajduje się w Olsztynie-Redykajnach. Pierwsi alumni zamieszkali w nim we wrześniu 1991 roku. W skład gmachu wchodzą: kościół seminaryjny pod wezwaniem świętego Józefa, kaplica roku I pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, dwa akademiki (filozoficzny i teologiczny), sala sportowa, część wykładowa (obecnie siedziba Wydziału Teologii UWM), biblioteka seminaryjna oraz skrzydło seminarium, w którym znajduje się furta, rozmównice, rektorat oraz mieszkania moderatorów.

Furta – Gdy przybywamy do naszego seminarium, musimy przejść przez tzw. furtę seminaryjną, jednak jest to doświadczenie bardzo miłe, ponieważ panie pracujące na naszej furcie są zawsze życzliwe i uśmiechnięte. Furta została wybudowana i oddana do użytku w sierpniu 2004 roku.

Rozmównice – Goście odwiedzający nasze seminarium bardzo często są podejmowani w rozmównicy. Seminarium posiada 3 takie pokoje, znajdują się one przy wspomnianej furcie.

Rektorat – Zastanawiać się możemy, jakby funkcjonowało seminarium, gdyby nie było w nim osoby, która będzie kierowała i podejmowała najważniejsze decyzje w naszej wspólnocie. W naszym seminarium taką osobą jest Ks. Rektor Hubert Tryk, który w rektoracie (widocznym na zdjęciu) przyjmuje swoich gości, interesantów, i w którym odbywają się spotkania księży moderatorów.

Sala Pamięci — Ojciec Święty Jan Paweł II, w dniu 5 czerwca 1991 roku, w czasie swojego pobytu w Olsztynie, podczas IV pielgrzymki do ojczyzny, poświęcił nowo wybudowany gmach seminarium warmińskiego. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenie, zaraz obok rektoratu, znajduje się Sala Pamięci poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Znajdują się w niej sutanna papieska, ornat, tron, a także wiele innych pamiątek (okolicznościowe medale, karty, znaczki pocztowe), w większości ofiarowanych naszemu seminarium przez Ks. Arcybiskupa Józefa Kowalczyka nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Aula Nuncjusza – Znajdując się na akademiku filozoficznym, nie sposób nie zauważyć naszej sali konferencyjnej imienia Księdza Arcybiskupa Doktora Józefa Kowalczyka nuncjusza apostolskiego w Polsce. To właśnie w tym miejscu alumni naszego seminarium gromadzą się na konferencjach wychowawczych, aby z księdzem rektorem lub księdzem prefektem omówić bieżące sprawy w naszej wspólnocie. Sala konferencyjna jest doskonale wyposażona w sprzęt multimedialny, dlatego w tym miejscu odbywają się również konferencje naukowe, czy spotkania wspólnot modlitewnych, przebywających w naszym seminarium na rekolekcjach w okresie wakacji.

Akademik Filozoficzny – Gdy miniemy rektorat i salę pamięci natrafiamy na pierwsze pokoje naszych alumnów. Jest to tzw. akademik filozoficzny. Ten akademik zamieszkują alumni roku I, którzy za nim rozpoczną studiowanie przedmiotów teologicznych, spotykają się z „umiłowaniem mądrości”, czyli filozofią.

Kaplica roku I – We wspomnianym akademiku filozoficznym znajduje się kaplica roku I pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia. W tej kaplicy alumni roku I spotykają się codziennie rano na modlitwie i medytacji. W każdy wtorek Ksiądz Paweł Kozicki (ojciec duchowny) odprawia dla naszych najmłodszych braci mszę świętą, a w piątki głosi konferencje ascetyczne.

Kościół Seminaryjny – Gdy wyjdziemy z akademika filozoficznego, znajdziemy się w centrum naszego budynku, w którym nie może być nic innego jak najważniejsze miejsce, czyli kościół seminaryjny pod wezwaniem św. Józefa. To tutaj odbywają się Msze Święte, modlitwy, medytacje i konferencje ascetyczne wygłaszane do nas przez ojców duchownych: ks. Pawła Kozickiego, ks. Michała Kucińskiego i ks. Krzysztofa Sarzałę. 

Sala telewizyjna – Doskonałe miejsce dla kibiców sportu czy miłośników dobrego kina. Niejednokrotnie z tego miejsca było słychać okrzyk radości z powodu kolejnego zwycięstwa naszej reprezentacji w piłkę nożną. 

Kaplica Profesorska – W naszym seminarium znajduje się jeszcze jedna kaplica, z której głównie korzystają profesorowie pracujący na Wydziale Teologii UWM.

Biblioteka – Jako alumni „Hosianum” i studenci Wydziału Teologii możemy poszczycić się wspaniałą biblioteką, która mimo tak wielkiej powszechności internetu nie traci na wartości, i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez studentów, wykładowców, pracowników nauki nie tylko z Olsztyna

Refektarz Papieski – Po porannej Mszy Świętej, południowej modlitwie Anioł Pański i wieczornych Nieszporach z kościoła seminaryjnego udajemy się tylko w jedno miejsce – do refektarza papieskiego, gdzie nasza wspólnota jada posiłki. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ z naszego refektarza korzystał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swojego pobytu w Olsztynie. W naszym refektarzu organizujemy również spotkania kapłanów, stowarzyszeń i ruchów katolickich naszej archidiecezji, a także spotkania bożonarodzeniowe i noworoczne ministrantów, służby zdrowia i rodziców alumnów.

Akademik Teologiczny – Mieliśmy już okazje nawiedzić miejsce, w którym mieszkają alumni roku I, czyli akademik filozoficzny. Czas zajrzeć do mieszkań starszych alumnów, czyli akademika teologicznego. W tym skrzydle mieszkają klerycy od II do VI roku, a także Ks. Prefekt i Ojciec Duchowny. Z akademika teologicznego bez problemu udamy się również na Salę sportową.

Sala sportowa – Tego miejsca przedstawiać chyba nie trzeba. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, bilard, siłownia, ping-pong to tylko część atrakcji, z których możemy skorzystać w pomieszczeniach sportowych. Mówiąc krótko – każdy znajdzie coś dla siebie.

Figura św. Józefa – Patronem naszego seminarium jest św. Józef Oblubieniec NMP i opiekun Kościoła, dlatego każdy odwiedzający naszą wspólnotę, przed wejściem do budynku ma możliwość zobaczyć figurę naszego patrona. Szczególnym dniem jest 19 marca, kiedy obchodzimy uroczystość patronalną. Jednym z jej tradycyjnych elementów jest wieczorna procesja pod figurę św. Józefa, w której biorą udział księża moderatorzy i alumni.

Kamień papieski – Przed naszym kościołem seminaryjnym można zobaczyć kamień upamiętniający pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w Olsztynie. Na kamieniu widnieją słowa Ojca Świętego: „Seminarium jest domem formacji kapłańskiej, dzięki której człowiek może stać się żywym obrazem Chrystusa". Jest również dopisek: „W 10-lecie wizyty Ojca Świętego w Olsztynie tablicę ufundowali Rektor, Wychowawcy, Alumni. 5 VI 2001".

Korty – Pisząc o sali sportowej nadmieniliśmy, że każdy zwolennik sportu znajdzie coś dla siebie. Chciałoby się zapytać, co z tymi osobami, które preferują sport na świeżym powietrzu. Oczywiście i na to mamy rozwiązanie, jakim są wspaniałe korty do tenisa ziemnego. Miłośnik sportu w „Hosianum” nudzić się nie może.