6 grudnia we wspomnienie św. Mikołaja biskupa Miry, bracia z roku II udali się do Caritas Archidiecezji Warmińskiej aby zgodnie z tradycją przygotować spotkanie dla dzieci.

W ten wyjątkowy dzień w roku warto przywołać interesującą historię przekazaną przez biografa św. Mikołaja – Michała archimandrytę. Wspomina on, że Mikołaj miał zamożnych rodziców i dowiedział się od sąsiada, że w położonym niedaleko domu mieszka ze swymi trzema córkami pewien wysoko urodzony człowiek, który popadł w nędzę. Chciał on zaradzić swoim problemom finansowym poprzez nakłonienie swych córek do nierządu.

Pragnąc zapobiec wprowadzeniu w czyn tego niegodziwego planu, Mikołaj zebrał do worka złote monety i udał się pod okna domu i wrzucił dar do środka. W ten sposób zaradził problemowi i córka sąsiada mogła wyjść za mąż. Sytuacja się powtórzyła także u pozostałych dziewcząt.

To dzielenie się dobrami zapoczątkowane przez św. Mikołaja pozostało do dziś, dlatego po wspólnej zabawie dzieci otrzymały prezenty. Nasz pobyt był podsumowaniem praktyki semestralnej w Caritas, która nauczyła nas większego uwrażliwienia na potrzeby bliźnich.

al. Bartosz Budny