chwilowka

Szczytem roku liturgicznego jest paschalne misterium Chrystusa, który umarł i zmartwychwstał. Jest to najważniejsze wydarzenie dla każdej osoby wierzącej. Czym niedziela jest w tygodniu, tym Triduum Paschalne jest w ciągu roku. To w tych dniach Chrystus najpełniej objawił swoją miłość do człowieka otwierając nam drogę do życia wiecznego poprzez swoją śmierć na Krzyżu. On stał się dla nas Barankiem Paschalnym, którego krew zmywa nasze winy. Wieczorna liturgia Wielkiego Czwartku stanowi początek Triduum Paschalnego, które zakończy się II Nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania.

Dnia 2 kwietnia, nasza wspólnota seminaryjna udała się do konkatedry św. Jakuba na Mszę Krzyżma, która rozpoczęła się o godzinie 10:00. Eucharystii przewodniczył ksiądz arcybiskup Wojciech Ziemba metropolita warmiński. Byli również obecni ksiądz arcybiskup Józef Górzyński, ksiądz arcybiskup senior Edmund Piszcz, jak również ksiądz biskup senior Julian Wojtkowski. 

Ostatni piątek przed Wielkim Tygodniem to tradycyjnie dzień, kiedy uczestniczymy w  Drodze Krzyżowej ulicami Starego Miasta. Nabożeństwo rozpoczęło się w konkatedrze św. Jakuba, a zakończyło na olsztyńskiej starówce.

W jubileuszowym roku 450- lecia Seminarium Duchownego "Hosianum" nasza wspólnota przeżywa szereg ważnych uroczystości. Szczytem obchodów tej rocznicy było uroczyste poświęcenie kościoła seminaryjnego, które przeżywaliśmy w sobotę, 21 marca. 

 

„Chcę Drogą Krzyżową z Tobą kroczyć wraz i stanąć pod Krzyżem, bo już przyszedł czas”

Jak co roku w połowie Wielkiego Postu nasza wspólnota seminaryjna udała się do Głotowa – Kalwarii Północy , aby wspólnie z pielgrzymami i parafianami głotowskiej parafii odbyć Drogę Krzyżową. Tegoroczne rozważania przygotował alumn roku piątego akolita Łukasz Bardyszewski.