chwilowka

We wtorek, 10 lutego 2015 r., o godz. 12.00 w sali kolumnowej kurii, abp Wojciech Ziemba metropolita warmiński odczytał komunikat Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Ojciec św. Franciszek mianował bpa Józefa Górzyńskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Warszawskiej, Arcybiskupem – Koadiutorem Archidiecezji Warmińskiej.

 

Serdecznie gratulujemy! Będziemy wspierać abpa Górzyńskiego codzienną modlitwą.

Wspólnota Hosianum

 

„Chyba nawet Duch Święty nie wie, ile jest na świecie zgromadzeń zakonnych…” – tym humorystycznym akcentem s. dr Barbara Wójcik RM rozpoczęła konferencję poświęconą życiu konsekrowanemu. Okazją był Dzień Życia Konsekrowanego (2 lutego) oraz ogłoszony przez papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. Siostra Barbara oparła swój wykład na Posynodalnej adhortacji apostolskiej Vita Consecrata Ojca Świętego Jana Pawła II. 

Sobotnie popołudnie, 31 stycznia br., minęło zupełnie inaczej niż zawsze. Tego dnia całą wspólnotą seminaryjną udaliśmy się na kulig do gospodarstwa agroturystycznego Pana Janusza Kojrysa. Trasa kuligu liczyła około 2 km i przebiegała przez las. Śmiechu i radości było co niemiara. Na końcu trasy czekała nas kolacja – kiełbaski prosto z ogniska, karkówka, swojskiego wyrobu smalec z chlebem oraz gorąca herbata z malinami i cytryną.  Oczywiście nie mogło zabraknąć tradycyjnego obrzucania się śnieżkami. Trochę  zziębnięci, zmęczeni, ale pełni radości, powróciliśmy tą samą trasą do naszego seminarium. 

 

W sobotę, 24 stycznia, wspólnota naszego Seminarium uczestniczyła w Mszy Świętej w konkatedrze św. Jakuba w intencji śp. Józefa kardynała Glempa w 2. rocznicę Jego śmierci. Eucharystii przewodniczył ks. abp Wojciech Ziemba Metropolita Warmiński. Kazanie wygłosił ks. dr Zdzisław Kunicki. Oparł je na słowach z Listu do Hebrajczyków „Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam Słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę!”

Każdego roku w drugiej połowie stycznia chrześcijanie wszystkich wyznań łączą się we wspólnej modlitwie o jedność. Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega pod hasłem: „Jezus rzekł do Samarytanki: ”Daj mi pić” (J 4, 7). W naszej Archidiecezji po raz kolejny wspólne spotkania modlitewne rozciągają się na cały miesiąc.