chwilowka

Piękną, trwającą już kilkadziesiąt lat tradycją jest to, że 1 maja, w dzień wspomnienia św. Józefa Robotnika – patrona Polskiej Prowincji Księży Werbistów, całą wspólnotą udajemy się do Pieniężna, aby odwiedzić naszych braci w powołaniu z Misyjnego Seminarium Duchownego. W tym roku było nas jednak znacznie więcej, ponieważ pojawili się również alumni i przełożeni z seminarium ełckiego i bydgoskiego.

Kolejny Dzień Wdzięczności – Dzień Otwartych Drzwi w „Hosianum” już za nami. W tym roku świętowaliśmy 30 kwietnia, zamiast tradycyjnego 2 maja, jednakże mimo zmienionej daty mogliśmy się cieszyć ogromną frekwencją. Był to dzień pełen wrażeń, emocji i wielu atrakcji. Jest on wyrazem podziękowań, które składamy Panu Bogu za nasze seminarium oraz za nowe powołania kapłańskie. Tego dnia dziękujemy również za wszelką pomoc, którą otrzymujemy od naszych Dobroczyńców, zarówno modlitewną jak i materialną.

Z takim hasłem na ustach nasza wspólnota seminaryjna wyruszyła na obchody 1050 rocznicy chrztu Polski do Poznania. 15 kwietnia o godzinie 6:00 wszyscy zajęli miejsca w autokarze, aby razem z innymi Polakami uczestniczyć w tak ważnych uroczystościach dla naszego narodu. Pierwszym punktem, jaki był w programie naszej wycieczki, była osada w Biskupinie. Z każdą godziną było ciekawiej.

Po ostatnim wyjeździe do Pelplina, kolejnym naszym rywalem w Mistrzostwach Polski w siatkówce byli klerycy Gdańskiego  Seminarium Duchownego. Tym razem mecz odbył się na naszym „terenie”. Całą drużynę z ich księdzem prorektorem Krzysztofem Szerszeniem przywitaliśmy w murach Hosianum w czwartek, 31 marca. Był czas na wspólną modlitwę,  obiad, zwiedzanie naszego seminarium, ale  nasze myśli i tak biegły ku sali.

Obchodzona w Wielki Piątek liturgia ku czci Męki Pańskiej jest drugą „odsłoną” pierwszego dnia Triduum Paschalnego. Uroczystej liturgii o godzinie 19:00 w Konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Edmund Piszcz, który  również wygłosił homilię.