chwilowka

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy święty czas Triduum Paschalnego. Te trzy dni, od czwartkowego wieczoru do Niedzieli Zmartwychwstania, stanowią jedno wielkie Święto – największe święto naszej wiary.  Uroczystej celebracji przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński, który wygłosił również homilię.

W czwartkowe przedpołudnie udaliśmy się do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie na jedną z najbardziej uroczystych celebracji w ciągu całego roku liturgicznego – Mszę Krzyżma. Przewodniczył jej Ksiądz Arcybiskup Wojciech Ziemba, ale byli również obecni Księża Arcybiskupi: Józef Górzyński i Edmund Piszcz oraz Ksiądz Biskup Julian Wojtkowski. Tego dnia licznie zgromadzeni księża naszej archidiecezji odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, a także zostały poświęcone oleje, których duchowni używają w sprawowaniu niektórych sakramentów.

Tegoroczne obchody Uroczystości św. Józefa miały inny przebieg niż zwykle. Tym razem rozpoczęliśmy świętowanie uroczystą Mszą świętą w olsztyńskiej katedrze, podczas której modliliśmy się, nie tylko za nasze seminarium, któremu św. Józef patronuje, ale również w intencji Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, który obchodził imieniny.

Sport to nieodłączny element seminaryjnej codzienności, nie tylko w Hosianum, ale też w wielu innych seminariach. Dzięki temu powstało wiele inicjatyw, mających umożliwić konkurowanie międzyseminaryjne, również na płaszczyźnie sportowej. Takim turniejem są między innymi Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Piłce Siatkowej. 

26 lutego udaliśmy się do Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej w Głotowie, na którego terenie znajduje się Kalwaria Warmińska. Po przywitaniu przez Ks. dra Marka Proszka – kustosza głotowskiego sanktuarium rozpoczęliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej wraz z tamtejszymi parafianami oraz pielgrzymami. To malownicze, wyjątkowe miejsce, usytuowane w wąwozie wprawiło nas w niezwykłą, wyciszającą  atmosferę.