chwilowka

Po ostatnim wyjeździe do Pelplina, kolejnym naszym rywalem w Mistrzostwach Polski w siatkówce byli klerycy Gdańskiego  Seminarium Duchownego. Tym razem mecz odbył się na naszym „terenie”. Całą drużynę z ich księdzem prorektorem Krzysztofem Szerszeniem przywitaliśmy w murach Hosianum w czwartek, 31 marca. Był czas na wspólną modlitwę,  obiad, zwiedzanie naszego seminarium, ale  nasze myśli i tak biegły ku sali.

Obchodzona w Wielki Piątek liturgia ku czci Męki Pańskiej jest drugą „odsłoną” pierwszego dnia Triduum Paschalnego. Uroczystej liturgii o godzinie 19:00 w Konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Edmund Piszcz, który  również wygłosił homilię.

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy święty czas Triduum Paschalnego. Te trzy dni, od czwartkowego wieczoru do Niedzieli Zmartwychwstania, stanowią jedno wielkie Święto – największe święto naszej wiary.  Uroczystej celebracji przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Józef Górzyński, który wygłosił również homilię.

W czwartkowe przedpołudnie udaliśmy się do konkatedry św. Jakuba w Olsztynie na jedną z najbardziej uroczystych celebracji w ciągu całego roku liturgicznego – Mszę Krzyżma. Przewodniczył jej Ksiądz Arcybiskup Wojciech Ziemba, ale byli również obecni Księża Arcybiskupi: Józef Górzyński i Edmund Piszcz oraz Ksiądz Biskup Julian Wojtkowski. Tego dnia licznie zgromadzeni księża naszej archidiecezji odnowili swoje przyrzeczenia kapłańskie, a także zostały poświęcone oleje, których duchowni używają w sprawowaniu niektórych sakramentów.

Tegoroczne obchody Uroczystości św. Józefa miały inny przebieg niż zwykle. Tym razem rozpoczęliśmy świętowanie uroczystą Mszą świętą w olsztyńskiej katedrze, podczas której modliliśmy się, nie tylko za nasze seminarium, któremu św. Józef patronuje, ale również w intencji Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, który obchodził imieniny.