chwilowka

Zwieńczeniem Jubileuszu 450-lecia naszego seminarium była uroczysta Msza święta, której przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce Arcybiskup Celestino Migliore. Poza naszą wspólnotą na Mszy obecni byli również księża – absolwenci Hosianum, którzy posługują nie tylko w naszej diecezji, ale też w elbląskiej i ełckiej, alumni i przełożeni Seminarium Księży Werbistów z Pieniężna oraz przyjaciele naszego seminarium.

Historia „Hosianum” rozpoczęła się w 1565 roku wraz z wydaniem przez Kardynała Stanisława Hozjusza dokumentu erekcyjnego. Dziś, po 450 latach, świętujemy to wydarzenie, a jednym z elementów celebracji był Kongres Naukowy „Cor Dioecesis ”, który odbył się w dniach 19-20 listopada br. Jak we wstępie powiedział Ksiądz Rektor Paweł Rabczyński: „Jako wspólnota seminaryjna jesteśmy dumni z tego, że Kardynał Hozjusz, odpowiadając na decyzje soborowe, jako pierwszy w Polsce utworzył uczelnię kształcącą przyszłych księży”.

"Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie!"- tymi słowami 11 listopada 2015 roku zwracaliśmy się do Boga, dziękując Mu za niepodległość naszej Ojczyzny i prosząc o jej wierność Bogu i Kościołowi. Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zgromadziliśmy się w olsztyńskiej współkatedrze św. Jakuba, by o godzinie 12.00 uczestniczyć w Najświętszej Ofierze. Uroczystej liturgii przewodniczył Arcybiskup Józef Górzyński, a homilię wygłosił Arcybiskup Wojciech Ziemba, Metropolita Warmiński.

 

 
 

Nową tradycją naszego seminarium jest pielgrzymka alumnów trzeciego roku do Bartoszyc, do miejsc związanych z bł. ks. Jerzym Popiełuszko. W niedzielę 8 listopada wraz z Księdzem Rektorem, jako nowoobłóczeni klerycy, udaliśmy się do parafii pw. św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach. Tam o godz. 10.00 wzięliśmy udział w uroczystej Mszy św.